Stylová roubenka v Orlických horách s celoročním provozem.
Prožijte nové zážitky v chalupě Čenkovka.

Stylová roubenka v Orlických horách s celoročním provozem.
Prožijte nové zážitky v chalupě Čenkovka.

 

Výlet na Suchý vrch

Výlet na Suchý vrch můžete realizovat pěšky, na kole, na běžkách i autem. Je to jen na vás, jak se na něj dopravíte, abyste mohli shlédnout krásy okolí z nejvyššího vrcholu Bukovohorské hornatiny.


Suchý vrch je dvouvrcholový protáhlý masiv, nejvyšší bod Bukovohorské hornatiny. Nadmořská výška vrcholu je 995 m n. m.. Druhý, nižší vrchol (983 m n. m.) se nazývá Bradlo. Oba vrcholy spojuje mělké sedlo. Po Suchém vrchu dříve probíhala zemská hranice mezi Čechami a Moravou. Ta byla totožná s průběhem vodního rozvodí Labe a Dunaje. Rozhledna vedle chaty, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník nebo Žamberecko, byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 – 1932.

Výlet k dělostřelecké tvrzi Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených československých tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti.

Představuje nejzachovalejší stavbou ve své kategorii na území celé České republiky. Od roku 1995 je tvrz Bouda zapsána na seznamu kulturních památek ČR. Tvoří ji pět objektů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti, které jsou hluboko v podzemí (až 57 m) navzájem propojeny systémem chodeb a sálů. Dělostřelecká tvrz Bouda byla vybudována na stejnojmenném kopci, v lesním masivu nad obcemi Těchonín, Lichkov a Dolní Boříkovice, cca 5 km jihozápadně od města Králíky a 6 km severovýchodně od Jablonného nad Orlicí. 

Aquapark Žamberk

Městské koupaliště v Žamberku bylo vybudováno v roce 1994. Kapacita komplexu je 1000 návštěvníků.

V roce 2022 proběhla rekonstrukce kompletně do nerezu a byly nainstalovány další atrakce. Areál je vybaven plaveckým bazénem s dětským brouzdalištěm, skluzavkou, dvěma tobogany (79 m a 83 m), kamikatze (50 m), dětským pískovištěm, masážní vanou a bazénkem pro nejmenší děti s přihřívanou vodou. Příznivci sportu zde naleznou vyžití při plážovém volejbale, streetballu, stolním tenisu a aerobiku. Sportovní a plavecké náčiní je možné si vypůjčit. Samozřejmostí je sociální zařízení, bufet a parkoviště. Navštívit můžete také přilehlou restauraci s výbornou kuchyní.

Dolní Morava a Stezka v oblacích

Dolní Morava nabízí mnoho možností vyžití pro sportovce, cykloturisty, zájemce o krásné výhledy nebo trochu adrenalinu. Stezka v oblacích: nadmořská výška – 1 116 m. n. m.,  Výška stezky – 55 metrů, Délka dřevěné lávky – 710 metrů,  Délka tobogánu – 100 metrů.  Dalšími zajímavostmi s možností vyžití v areálu je adrenalinový park, který obsahuje adrenalinovou věž a lanový park, dále třeba bobová dráha, BagJump, dětské zábavní parky nebo Disc golf park.

Výlet do Letohradu

Tvrz Orlice se nachází na východním okraji města Letohrad přímo u rybníka. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely. Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátral. V roce 2008 tvrz Orlici zakoupila společnost Eywan s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Na prohlídce uvidíte funkční historickou knihtiskařskou dílnu, unikátní nástěnné malby nebo expozici vycpaných zvířat.

Muzeum řemesel Letohrad

V muzeu řemesel je možné vidět více než 40 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930. Svou výstavní plochou je největší svého druhu v České republice. Technické vynálezy změnily během desítek let řemesla, která se dříve předávala z generace na generaci. Muzeum řemesel vám přiblíží časy, kdy se lidé museli spolehnout na vlastní fortel a materiály ze svého nejbližšího okolí.

Zámek Letohrad

Zámek Letohrad se nachází přímo na náměstí. V zámku se nachází Muzeum a světnička Járy Cimrmana. Náš velikán zde má i pomník. V jedné části zámku je též hotel s restaurací. Samotný zámek pokračuje zámeckým parkem (1820–1830) se zajímavou kašnou (dříve v prostorách býval rybník), umělou jeskyní (grotta) s délkou 25 m, empírovým altánem z 19. století a s vyhlídkou na Podměstí

Výlet k přehradní nádrži Pastviny

Přehradní nádrž Pastviny se nachází ve stejnojmenné obci Pastviny v podhůří Orlických hor, asi 7 km východně od Žamberka. Napájí ji řeka Divoká Orlice. Přehrada se stavěla v letech 1933–1938. V zatopené oblasti muselo být zbouráno 74 domů (obytné domy, obchody, škola atd.). Vodní plochu překlenuje železobetonový viadukt se dvěma oblouky, po němž prochází silnice II/312 spojující města Žamberk a Králíky. 7 km dlouhé jezero na Divoké Orlici slouží od 30. let k výrobě elektřiny i rekreaci. U kempů je k dispozici půjčovna loděk, surfů a horských kol.

Výlet k Zemské bráně

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí.

Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n.m. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.